Hírek és Érdekességek az egészségügyből

Lélegeztetőgépen a háziorvoslás

Átutalta a kormányzat az alapellátásnak szánt idei mintegy 6,3 milliárd forintot – ezt Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár jelentette be szerdán a sajtónak.

 Örülnek annak, ami ebből összegből a háziorvosoknak jut (összességében ez négymilliárd, a többin a védőnők és az alapellátó fogorvosok osztoznak), de összességében ezt még nem tartják elégségesnek, várják a folytatást – mondta a Népszabadságnak Selmeczi Kamill, a FAKOOSZ, az Alapellátók Országos Szövetségének elnöke, aki szerint a mostani emelés ellenére is a háziorvoslás még mindig „lélegeztetőgépre szorul”. A praxisbevételek ugyanis a mostani többlettel sem fedezik a működtetés költségeit.
 Mint arról már beszámoltunk: a kormányzati intézkedés nyomán átlagosan félmillió forint körüli összeg érkezett a háziorvosi vállalkozások bankszámláira novemberben. Az egészségbiztosító kalkulációja szerint ezzel havonta átlagosan 45600 forinttal nőtt az egy körzetre jutó összeg. A védőnők jövedelme havonta 4-5 ezer forinttal nő, a fogászati ügyeletek alapdíja pedig 45-60 ezer forinttal lehet több, mint amennyi eddig volt.
 A többletpénzt pedig egyértelműen az alapellátásban dolgozók bérfejlesztésére szánta a kormányzat. A „jó hírt” bejelentő sajtótájékoztatón Szócska Miklós azt mondta: jövőre is megvan a forrás, 10 milliárd forint a folytatásra. Akik kevesellik, azoknak meg kell érteni, hogy a kormánynak hosszú évek mulasztásait kell pótolnia, és e munkában még csak úton vannak. 
Ez utóbbi egyben az államtitkár válasza is volt a Népszabadság felvetésére, miszerint a kormányzat miért tett különbséget szakorvos és szakorvos között. Ugyanis míg a kórházban dolgozók az elmúlt két év alatt átlagosan 100 ezer forintos bértöbblethez jutottak, addig a háziorvosi praxisokban dolgozó, szintén szakorvosi bérekre az összeg harmada jutott. Szócska Miklós hozzátette: a két szakma bérfejlesztése „közelít”, azonban tudomásul kell venni, hogy más helyzetben vannak az állami alkalmazásban dolgozó kórházi és a vállalkozóként dolgozó háziorvosok. A politikus jelezte: ezúttal az OEP-ellenőrzések segítségével figyelnek arra is, hogy a béremelésre szánt kormányzati pénz eljusson azokhoz, akiknek szánták. (Tavaly a védőnők jelezték, hogy nem kapták meg az önkormányzatoktól a béremelést.) És ezúttal a háziorvosoké a felelősség, hogy a praxisaikban dolgozó szakdolgozók is részesüljenek az átutalt többletből.
A Magyar Közlönyben megjelent: Orbán Viktor miniszterelnök felmentette tisztségéből az egészségügyért felelős államtitkárság egészségpolitikáért felelős helyettes államtitkárát, Cserháti Pétert. A feladattal november elsejétől
 dr. Sándor Csabát, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium egykori főosztályvezetőjét bízta meg.

(Javítás: dr. Sándor Csaba, az EMMI új helyettes államtitkára nem Cserháti Péter feladatkörét örökli, az utóbbira egyelőre még a kormányfő még nem nevezett meg új szakembert .)

 A Népszabadság korábban beszámolt arról, hogy Cserháti Péter, a most leköszönt helyettes államtitkár munkáját egyelőre nem tudja nélkülözni az Egészségügyért Felelős Államtitkárság, ezért miniszteri biztosként továbbra is részt vesz a jogszabály-előkészítésben. Új feladatként pedig az Országos Orvosi Rehabilitációs Intézetet (OORI) irányítja főigazgatóként. Az intézet nem ismeretlen Cserháti Péter számára, mert a kormányzati megbízatását megelőző két évben is itt dolgozott osztályvezető főorvosként. Cserháti Péter egészségpolitikai döntés előkészítéssel foglalkozott tárcánál, egyebek mellett hozzátartoztak a költségvetéssel, az intézményfinanszírozással és a fejlesztéspolitikával kapcsolatos feladatok is.
 (Danó Anna, NOL)

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!