Tisztelt kutyatulajdonos!
A kutyatartással kapcsolatosan felmerülő kérdések megválaszolása céljából az alábbiakban összefoglalom a kölyökkutyák nevelésével kapcsolatos tapasztalataimat.
ETETÉS:
A kiskutya elvitele miatti étrendváltozás kellemetlen következményeinek elkerülése céljából az első hetekben, de legalább a kölyök 3 hónapos koráig (biztonsági szempontból) kizárólag kölyöktáp etetését javaslom.
Ez lehet: száraz táp, melyet langyos vízben legalább félig át kell puhítani (áztatni) vagy konzerv táp.
Mindkét fajtából kizárólag a junior tápokat ajánlom, mivel csak ez tartalmazza megfelelő mennyiségben a kölyök növekedéséhez szükséges fehérjét, zsírt, vitaminokat és ásványi anyagokat.
Az ár-érték arányt is figyelembe véve tapasztalataim szerint a Friskies Junior és a Pedigree Junior márkájú tápokat érdemes etetni, de természetesen ennél koncentráltabb (egyben drágább) táp is igen jól szolgálja a kölyök testi épülését. A tápot lehetőség szerint célszerű húslevesben vagy langyos vízben megáztatni.
A tehéntej etetése csak hosszú szoktatás után nem jár kockázattal, ezért ezt nem, vagy csak igen kis mennyiségben javaslom. Tapasztalataim szerint igen jól bevált a kecsketej, de ez sajnos túlságosan drága.
Táppal etetés esetén 12 hónapos korig mindenképpen valamilyen junior, vagy növendék száraz tápot adjunk a kutyának, ezt követően valamilyen közepes árfekvésű tápot javaslok, melyek közül tapasztalataim szerint a Friskies, Pedigree Pal, vagy Purina kapható elérhető áron.
3 hónapos kor után lehetőség szerint javaslom a kutyát valamilyen főtt hússal (és jól rágható csonttal) etetni. Ez lehet baromfi, marha vagy nyúlhús, de mindenképpen csak megfőzve.
Kerülni kell a hegyes, vagy lándzsásan törő csontot tartalmazó húsok (pl.: baromfi combcsont, vékony bordacsont) etetését, mert ez könnyen felsértheti a kutya bélrendszerét.
6 hónapos korban a kutya már állandó fogakkal rendelkezik, ezért ezt követően már erősebb csontokat is adhatunk a kutyának. Jól bevált a marha „cupákos” csont, mivel ennek porcos része igen jó csonterősítő.
Tapasztalataim szerint 6 hónapos kor után már egyre kevésbé kell a húst vagy csontot megfőzni, és ha biztosan friss, emberi fogyasztásra szánt minőséget vásárolunk, ezt a felnőtt kutyáknál már elég csak néhány percig forrásban lévő vízben főzni (forrázni). Nagyon fontos, hogy csak a fentebb említett állatok húsát adjuk a kutyának, mivel ismereteim szerint a nem teljesen megfőtt disznó-, vagy vadhúsok többféle kórokozót hordozhatnak.
A hús mellett mindenképpen adjunk a kutyának főtt rizst, gabonapelyhet, esetleg tésztát, de néha száraz kenyeret is kaphat. Kutyáim nagyon szeretik a nyers sárgarépát és az almát is, mely nem túl gyakran etetve mindenképpen hasznos.
Minden kutyafajta testi erejének és egészségének alapja az erős csontozat. A jó minőségű tápok elegendő mennyiségben tartalmaznak kálciumot, de ha hússal etetünk, mindenképpen adni kell a kutyának valamilyen csonterősítőt por, vagy tabletta formájában (a por olcsóbb).
Emellett javaslok valamilyen táplálékkiegészítőt, illetve vitamint is etetni a kutyával, de a táp mellett csak kis mennyiségben, sokkal inkább hússal etetés esetén.
Mindig legyen a kutya előtt elegendő friss ivóvíz.
FÉREGTELENÍTÉS:
A kölykök 6-7 hetes korukig három féregtelenítő kúrán esnek át, ezért az elvitelkor kifejlett férget valószínűleg nem hordoznak bélrendszerükben, később kifejlődő petéket azonban esetleg igen, ezért a továbbiakban is kezelni kell őket 8 és 12 hetes korukban, majd 1 éves korig 3 havonta. Ezt követően az évi két kezelés mindenképpen szükséges.
Az általam ajánlott féregtelenítő szerek: Cestal Plus és Drontal Plus (drágább, de az előzővel közel azonos hatású) tabletta. Egy tablettát 10 testsúlykilogrammra kell adagolni. Pici kölyök korban (7-8 hetes korig) csak kenőcs formájában ajánlatos a kezelést elvégezni, melyek közül mi a Banminth pasztát használjuk.
BOLHAIRTÁS:
A Frontline spray-t ajánlom, bár meglehetősen drága, de tapasztalataim szerint nagyon hatásos és egy 1 dl-es flakon 1 kutya részére évekig elegendő.
VÉDŐOLTÁSOK:
Kb. 6-7 hetes korban a tenyésztőnél megkapják a kölykök első védőoltásukat, mely az igen veszedelmes Parvo vírus okozta bélgyulladás ellen ad kezdeti (hozzá kell hogy tegyem, nem 100 %-os) védettséget. Ezt követően 3 hónapos korig 2 hetente kell védőoltásra vinni, melyek fajtáját az Ön által választott állatorvos határozza meg, de valószínűleg kombinált és Parvo védőoltásokat ad. Ezt követően 6 és 12 hónapos korban, majd évente emlékeztető oltásokat kap.
4-5 hónapos korban be kell oltatni a kutyát veszettség ellen, melyet évente meg kell ismételni.
Az egyre gyakoribb, sokszor gyógyíthatatlan kullancsfertőzések ellen szintén javaslom a kutyát beoltani.
NEVELÉS, EDZÉS:
Miután a kutya megszokott új gazdájánál, fokozatosan tanítani, nevelni kell. Először az alapvető engedelmességre (visszahívás, ül, fekszik, stb.), 7-8 hónapos kor után bonyolultabb feladatokra kell megtanítani. A kopó jellegű kutyák hajlamosak a szökésre, csavargásra, ezért a legfontosabb ezt a hajlamot kinevelni a kutyából, az erre irányuló nevelést már két hónapos korban el kell kezdeni.
A kutya erejének az alapja a helyes táplálás mellett a sok mozgás. 7-8 hónapos korig a kutyát rendszeresen, de csak olyan mértékben sétáltassuk, illetve futtassuk, amennyit ő igényel. Ezt követően lehetőség szerint javaslom a kerékpár melletti futtatást, egy éves kor után akár 3-4 km-es távon is.
EGYÉB TEENDŐK:
Törzskönyvezett kutya esetében a tulajdonjogot célszerű minél előbb átíratni a Magyar Ebtenyésztők Országos Egyesületének területi irodájában, így a kutya esetleges elveszése esetén már az új tulajdonost értesítik a megtalálásáról.
Az esetlegesen felmerülő egyéb kérdésekre telefonon bármikor szívesen adok tájékoztatást.
Útmutató kölyökkutyák neveléséhez
Az Ön által választott kutya neveléséhez, tartásához tartalmas kutya-gazda kapcsolatot kívánok.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: