A kutya nevelése
Mindenekelőtt a kiskutyában tudatosítani kell hogy mi vagyunk a falkavezérek és nem ő, ugyanakkor bízzon is bennük. Ha valami rosszat tett azonnal büntessük meg, de figyeljünk arra hogy a csak a “bűn” mértékéhez képest büntessük meg azaz ne túl enyhén, de ne is túl szigorúan, illetve azonnal és konkrétan. Viszont azonnal dicsérjük meg ha a feladatot elvégezte vagy abbahagyta a helytelen viselkedést.
Nagyon fontos még a rendszeresség is, például a kölyök azonos időben kapjon enni, és az étkezések közt ne legyen nasi. Ha nem kapnak nasit akkor az étkezések közt nem ugatnak és vonítanak, mert hamar belátják, hogy az ugatástól a tálkájuk nem telik meg. Soha ne tanítsuk olyan dologra melyről később leakarjuk szoktatni. A nevelés során soha ne alkalmazzunk erőszakot mert ezzel csak elrontjuk a kutyát és félénké tesszük.A nevelés során a parancsokat mindig zárja le egy feloldó parancs is mellyel jelezzük hogy most már azt csinál amit akar. Fontos hogy míg a feloldó parancs el nem hangzik addig a kutya a parancsot telesítse és ne szaladjon el, ilyenkor hívjuk vissza és a parancsot ismételjük meg egész a feloldó parancsig (az nem baj ha a kutya a feloldó parancs elhangzása után is folytatja a gyakorlatot).
A felugrálás:
Szoktassuk le a kutyánkat arról hogyha megérkezünk kitörő örömmel ugráljon fel ránk. A kutyáknál az ugrálás teljesen természetes, ösztönös dolog. A kutyák (mint a farkasok) úgy üdvözlik a felettük állókat, hogy megnyalják a másik száját, ezzel jelzik hogy elismerik társuk feljebb valóságát. Minket is így akarnak üdvözölni. Erről a magatartásról kétféle képen tudjuk leszoktatni:
1. Amikor felugrik forduljunk el tőle, majd simogassuk meg mikor abbahagyja az ugrálást.
2. Amikor megérkezünk gyorsan hajoljunk le és simogassuk meg a kutyát mielőtt felugrana.
Később meglehet tanítani neki a parancsszóra felugrást de ezt mindenképpen kövesse egy feloldóparancs mellyel letessékeljük.
Ül!
Hívjuk magunkhoz a kutyát és nyújtsunk zárt markunkban jutalomfalatot neki majd lassan vigyük a feje fölé, eközben figyeljünk arra hogy végig az orrával érinthesse. Mikor leült mondjuk az ÜL parancsot majd dicsérjük meg és adjuk oda a jutalomfalatot.
Fekszik!
Kiinduló helyzet: álló. Hagyjuk, hogy a kutya nyalogassa a kezünkben lévő jutalmat majd a kezünket húzzuk lassan a föld felé (közben ne húzzuk el tőle) majd nagyon lassan kezdjük el távolítani mindaddig míg a kutya le nem fekszik, adjuk ki a Fekszik parancsot majd adjuk oda neki a jutalmat.
Marad!
Fektessük vagy ültessük le a kutyát. Távolodjunk el 1-2 lépést majd adjuk ki a marad parancsot, várunk egy pillanatig majd menjünk vissza a kutyához és jutalmazzuk meg. Idővel egyre távolabbra és hosszabb időre távolodjunk el.
Ereszd!
Hagyjuk hogy a kutya egy játékszerrel játszón/rángasson. Tartsunk egy jutalom falatot az orra alá és adjuk neki a játékért cserébe. Abban a pillanatban amikor a kutya elengedi a játékot adjuk ki a Engedd/Ereszd parancsot és jutalmazzuk meg.
Hozzám!
Kérjünk meg valakit hogy tartsa egy helyben a kutyát majd a tenyerünkön kínáljunk a kutyának jutalom falatot amit szaglászhat de nem ehet meg. Távolodjunk el majd adjuk ki a Hozzám! parancsot és e közben a segítőnk engedje el a kutyát. A kutya oda fog szaladni hozzánk mert emlékszik hogy nálunk van a jutalom falat. Ha odaér hozzánk adjuk neki oda a jutalmat és dicsérjük meg. Később a kutyának adjuk ki a marad parancsot és a fentiekhez hasonlóan hívjuk magunkhoz (itt már nem kell segítő).
Csend, ugat!
A csend parancsszó megtanítása könnyebb ha előtte megtanítjuk a kutyának az UGAT parancsszót.
Ugat: A kutyát kössük ki a pórázánál fogva a kerítéshez vagy póznához. Álljunk pár lépéssel hátrébb hogy a kutya ne tudjon odajönni hozzánk és kezdjünk el lóbálni egy játékot a kutya előtt. A kutya hamarosan idegességében ugatni kezd ekkor adja ki az Ugat parancsot és dicsérje meg a kutyát.
Csend!:
Ha a kutya már érti az Ugat parancsszót akkor ugatáskor adja ki a Csend parancsszót és amint a kutya elhallgat dicsérje meg és ha egy játék miatt kezdett ugatni adja oda neki. Ha már a Csend parancsra is engedelmeskedik akkor át lehet térni a szóbeli jutalmazásra. Tegyen úgy mintha elmenne otthonról, de távozása előtt adja ki a csend parancsszót. Maradjon a házon kívül de a ház közelébe és amikor a kutya el kezd ugatni akkor csapjon zajt (pl. csapja jó hangosan a kuka tetejét) és amikor a kutya meglepetésében elhallgat menjen be a kutyához és jutalmazza meg.
A csend parancsszó másik megtanítása:
Álljunk az ajtóba és csengessünk. Ha a kutya elkezd ugatni akkor hagyjuk hogy egy párat ugasson majd a tenyerünkbe tartsunk neki jutalom falatot és adjuk ki a Csend! parancsszót amikor a kutya abba hagyja az ugatást és elkezd szaglászni dicsérjük meg és adjuk oda neki a jutalmat. Ezt többször is ismételjük meg, de úgy hogy a kutya minél hosszabb ideig maradjon csöndbe.
Apportírozás:
Tart! Ez a parancs az apportírozás egy fontos része ezért ezt külön kell először gyakorolni. Adjunk a kutyának egy játékot amit megfoghat (eközben a kutya legyen nyugalmi helyzetben, legjobb az ülő helyzet) . Adjuk ki a tart parancsot és ha a kutya a szájában tartja dicsérjük meg. Néhány másodperc múlva vegyük el a kutyától az Ereszd! paranccsal és dicsérjük meg ha elengedte. A tartás idejét fokozatosan növeljük.
Hozd!
Ültessük le a kutyát majd az apportírozni kívánt tárgyat tegyük a kutyától pár lépésre (az apportírozás megtanítására a legjobban a zsinóron lógó labda a legalkalmasabb, és a legjobb a tanításkor a kutyát pórázon tartani). Vezessük a kutyát a tárgy irányába adjuk ki a Hozd parancsot, amint a kutya a pofájába vette a tárgyat ha egyből elengedi akkor idézzük fel a Tart! parancsot. Hátráljunk egy két lépést úgy hogy a kutyának a szájában lévő tárgyal felénk keljen jönnie. Ekkor megismételhetjük a Hozd! parancsot. Vegyük el a kutyától az Ereszd paranccsal , majd jutalmazzuk meg.
Később a kutyát ültessük le magunk mellé és mikor már ránk figyel dobjuk el a tárgyat majd adjuk ki a Hozd! parancsot. Amikor felveszi a tárgyat ismételjük meg a parancsot. Ha a kutya szájában a tárgyal vissza jön hozzánk akkor dicsérjük meg.
Gurul!
Fektessük le a kutyát, majd térdeljünk le mellé. Az egyik kezünket tegyük a kutya combjának külső oldalára a másikat pedig a válla belső oldalára. Miközben finoman elgördítjük magunktól adjuk ki a gurul parancsot mikor a kutya teljesen át gördül és felugrik dicsérjük meg. Többször ismételjük meg míg a kutya segítség nélkül is tud gurulni.
Pacsi!
Ezt a trükköt viszonylag könnyű megtanítani. Ültessük le a kutyát majd egyik kezünkkel fogjuk meg az egyik mancsát majd lassan, finoman emeljük fel egész a mellkasáig majd finoman rázzuk meg mintha kezet fognánk vele és eközben adjuk ki a Pacsi! parancsot. Ismételjük meg többször majd próbálkozzunk hogy magától adjon pacsit, ha ezt megteszi alaposan dicsérjük meg.
Sétálás pórázon:
Pórázon vezetés: Hagyjuk, hogy a kutya egy jutalomfalatot szaglásszon amit szorosan a lábunk mellet a kutya fejmagasságában tartunk. Vezessük így a kutyát szorosan a lábunk mellett, így a kutya megtanulja hogy mellettünk menjen.
Automata pórázzal:
Induljunk el a kutyával együtt. Álljunk meg és kezdjünk el lassan hátrálni ha a kutya túl gyorsan halad vagy előre akar menni. Ha a kutya továbbra is előre megy akkor hamarosan elfogy a póráz. Menjünk még hátrébb, és tartsuk meg a pórázt jó erősen anélkül, hogy rángatnánk vagy meghúznánk. Amint a kutya vissza néz ránk, szólítsuk meg de hátráljunk továbbra is, hogy a kutyát arra késztessük hogy odajöjjön hozzánk. Ha a kutya odajön hozzánk akkor dicsérjük meg. Ezt ismételjük meg többször míg a kutya a megfelelő távolságon belül marad.
Rendes pórázzal:
Maradjunk állva, ha a kutya túl előre megy és feszül a póráz (a pórázt csak tartsuk és ne rángassuk vagy húzzuk). Várjuk meg hogy mit csinál a kutya parancs nélkül. Dicsérjük meg ha felveszi a szemkontaktust és visszajön hozzánk. Menjünk tovább és ismételjük meg újra, ha megint húzza a pórázt. A kutya hamar megtanulja, hogy csak akkor jut előre ha nem húzza a pórázt. Dicsérjük meg és jutalmazzuk meg ha szépen megy mellettünk.
8 tipp, és jó gazdi leszel: