
Hogyan jutnak hozzá adatainkhoz, pontosan mihez van hozzáférésük, hogyan bonyolítják le a lehallgatásokat és miért is teszik ezt? Cikkünkben áttekintjük a amerikai titkosszolgálat nemzetközivé duzzadt lehallgatási botrányával kapcsolatos tényeket és az aktuális fejleményeket.
2013 júniusában a brit Guardian és az amerikai Washington Post olyan titkos dokumentumokból nyert információkat kezdett el leközölni, melyeket az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) egyik volt munkatársa, Edward Snowden juttatott el hozzájuk. Snowdent ezért az USA árulónak kiáltotta ki, ő pedig Oroszországba menekült. A birtokában lévő 30.000 dokumentum kiszivárogtatása egy óriási nemzetközi kémhálózatot leplezett le világszerte. A botrány rávilágított, hogyan próbálják meg megfigyelés alatt tartani az amerikai nemzetbiztonságiak brit titkosszolgálatosokkal, valamint más együttműködő szervekkel karöltve az elektronikus kommunikáció minden formáját nemzetközi szinten.
A botrány középpontjában tehát az NSA és a brit titkosszolgálat (GCHQ) állnak, akikkel szorosan együttműködik Kanada, Ausztrália és Új-Zéland. Ők képezik az “Öt Szem”-et (“Five Eyes”). Ezeken kívül további országok is kapcsolódnak még a hálózathoz, mint például Németország, Belgium, Franciaország, Japán vagy Dél-Korea. Ők mindannyian profitálnak a kiszivárogtatott információkból, és saját adatokat is közölnek az “Öt “Szem”-nek.
Aki azonban nem tagja az “Öt Szem”-nek, annak már komoly oka van rá, hogy arra gyanakodjon, maga is megfigyelés alatt áll. Ezek a “harmadosztályba” sorolt országok egyszerre szolgáltatnak fontos információkat a megfigyelőknek, és válnak azok áldozatává. Mára kiderült, hogy az NSA világszerte összesen 35 vezető politikus telefonját hallgatta le. Németországban a gyanú szerint Angela Merkel kancellár és a teljes kormányzati negyed telefonbeszélgetéseit is lehallgathatták. Hasonló találgatások folynak a briteknél is. Legalább hét éve gyűjtik az összes amerikai telefonos adatait, Spanyolországban a média értesülései szerint csak a 2012 december és 2013 január közötti időszakban 60 millió telefonos elérhetőséget szereztek be, Franciaországban több mint 70 milliót. (Az NSA ezt a vádat később azzal utasította el, hogy az adatokat a spanyol és a francia titkosszolgálat hozta létre és bocsátotta az amerikaiak kezére.)
Egyrészről milliók kommunikációs kapcsolatait és közölt tartalmait tartják megfigyelés alatt, ami az NSA érvelése szerint azért szükséges, hogy ki tudják szűrni az óriási adatmennyiségből a terroristákat és a fegyverkereskedőket. “Kell a szénakazal, hogy megtaláljuk benne a tűt” – magyarázta bizonyítványát az NSA igazgatója. Emellett az NSA célzottan is lehallgat bizonyos vállalatokat és befolyásos politikusokat, ami vélhetően kevésbé szól a hangoztatott terrorizmus elleni harcról, sokkal inkább az egyéni gazdasági és politikai érdekekről.
Az NSA telefonbeszélgetéseket, SMS- és csetbeszélgetéseket, emaileket figyel ki és elemez, nem csak az Egyesült Államokban, hanem külföldön is. Százmilliók telefonos elérhetőségét, email-címét, valamint Instant-Messaging-Accountját szerezte meg világszerte. Ezek részben más államok által leközölt adatok. A brit titkosszolgálat ezen kívül egy óriási “adatleszívót” is működtet, méghozzá a transzatlanti földalatti üvegszálas telekommunikációs csatornán keresztül, mely az USA-ba irányuló adatforgalom legnagyobb részét bonyolítja le. A “Tempora” nevű megfigyelőprogrammal csetbeszélgetésekhez és emailekhez is képesek hozzáférni, továbbá a Google és a Yahoo levelező- és keresőprogramján is regisztrálásra kerülnek a keresőszavak és a levelezések. Az NSA tehát láthatóan jól ismeri a különböző kódolási technikákat.
Így reagáltak a botrányra
A belpolitikai válasz egyelőre nem nevezhető kielégítőnek, bár nyilvánvaló, hogy ez esetben is a politikai érdekek érvényesülnek, mintsem az információszabadság fontosságával kapcsolatos elképzelések. Az Egyesült Államok most egy hivatalosan független szakértői csoporttal vizsgáltatja ki az NSA megfigyelési módszereit, melyről várhatóan év végéig születik egy zárójelentés. A bizottság függetlensége azonban kétséges, miután tagjai közel állnak a Fehér Házhoz és a titkosszolgálathoz, emellett rá vannak utalva olyan információkra, melyeket csak az NSA szolgáltathat számukra.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: