New York-iak élete és halála egy “áramló” térképen: szociológusoknak és kultúrantropológusoknak maga a mennyország.
De csak a szemnek is gyönyörködtető látvány, sőt, meditációs objektnek sem rossz, ha épp az elmúlás felett érzett szomorúsággal küzdünk.
A város az ingázó és vándorló, életkorukból fakadóan a különböző korszakaikat élő emberek kozmosza. New York pedig a maga sokszínűségében A Világváros.
John Nelson alkotta meg azt a látványos térképet, amit saját blogján, a huxblog.idvsolutions.com-on közölt, s amit Nelson úgy hív: gender-flow, azaz a nemek áramlása. A teljes cím Gender flow in New York – The blending and segregation of males and females throughout life – A nemek áramlása New Yorkban –nők és férfiak keveredése valamint elkülönülése egy teljes életen át.
Nelson “áramló” térképe a nemek életkor szerinti szegregációját (elkülönülését) mutatja be New Yorkban.
A New York 5 városrészében bekövetkező be- és kivándorlás, egyesülés és szétszóródás, a tömeges eloszlás térképe, hajszálpontosan kijelölve, a férfiakat kék-zöld színű, a nőket pedig rózsaszín pöttyben szemlélteti – minden egyes pont egy embert jelent, az ő nem- és életkor szerinti megoszlásukat láthatjuk egy adott időszakban. (Pedig már beleéltem magam, hogy milyen lenne, ha minden egyes ember teljes élettartama alatti vándorlását követné végig a térkép – de ez már a sci-fi világa lenne.) Hipnotikus látvány a különböző nemek és korosztályok terület szerinti eloszlása. “Megigéző demográfiai tánc” – írja az io9.com.
A térkép tanulságos képet mutat.
0 és 14 éves kor között többé-kevésbé egyenletes a kép, szép lila: az újszülöttek, a gyerekek és a serdülők végtére is nem nagyon választhatják meg sem a születési, sem pedig a lakóhelyüket, ám 15 és 19 éves kor között szembetűnő a változás. Hiszen ebben az életkorban már dönthetünk arról, mondja Nelson, hogy mit kezdünk magunkkal, vagy eleve adott élethelyzetek határozzák meg a hovatartozásunkat – ezek pedig sok esetben a nemiség szempontjából nem semlegesek (kollégium, fiatalkorúak börtöne, butiknegyed stb.).
A nemek keveredése a 30-as kor küszöbén figyelhető meg ismét. A 40-es és 50-es korosztályra már az „egyesítsük erőinket” jellemző és a népességfogyás. A 70-es, 80-as korosztály által pedig megjelennek a nyugdíjas közösségek.
A 85 és afölötti korosztály New York-ja lényegében rózsaszín. A női többség látszódik a tinédzser- és a húszas éveikben járóknál, csakúgy, mint a nyugdíjasoknál, e két korcsoportban lézengenek a férfiak, a fiúk pedig elvándorolnak – magyarázza Nelson.
“Keveredésre születtünk” – mondta Nelson az io9-nak. “Elválunk, mert megyünk az ambícióink után, családot alapítva egyesülünk, majd a halál lassan és biztosan lemorzsolja a férfiakat, a nők ismét magukra maradnak életük végső korszakában.” Pilinszkyvel szólva, nem más ez, mint a “boldogságig lelassult pusztulás”.
Nelson még hozzátette: “Ez a tág perspektíva átcsapott egy kicsit a melankóliába, jobban, mint amire számítottam. De nagyon romantikus.”
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: