Gombbal nyíló ajtók, üvegfallal elválasztott terek és fűthető helikopterleszálló – a modern kor egészségügye várja majd a legsúlyosabb betegeket Szegeden.

Százegy plusz huszonhét. Ennyi lépcső vezet fel az SBO leglátványosabb részéhez, a helikopterleszállóhoz.
A meredek fokokat azonban szerencsére nem sűrűn kell róniuk az orvosoknak: két, egymástól függetlenül működő lift viszi majd fel őket a 23 méter magas toronyba, ahonnan mellesleg szép panoráma nyílik a városra és a Tiszára.
Az ide érkező betegek azonban minden bizonnyal nem ezt fogják nézni, ahogyan az itt dolgozók sem.
A 20 méter átmérőjű tányér fűthető, így télen sem fagy le. A folyó felől berepülő helikopter érkezésekor egy hőszigetelt fülke emelkedik majd ide a betegért, amely a liftekhez viszi le a hordágyat.
– A folyosókat színkódokkal látták el a könnyebb tájékozódás kedvéért – mutatta már a belső teret Pető Zoltán osztályvezető egyetemi docens. – A piros részlegen a kritikus állapotú betegeket helyezzük el, a zöld folyosón sebészeti jellegű beavatkozásokat végzünk, a sárga a detoxikáló, a kék a fektető, a szürke pedig a járóbeteg-részleg.
Tömegkatasztrófa esetén azonban bárhol el tudjuk látni a betegeket, a szükséges felszerelések mindenhol rendelkezésre állnak.
A falak pasztellszínűek, az üvegfalaknak, a tágas tereknek és a megvilágításnak köszönhetően pedig az egész tömb kellemes benyomást kelt. Az 1550 négyzetméteres sürgősségi osztályon összesen 83 helyiség van, az ajtók többsége könyökkel vezérelhető gombbal nyílik. Ide érkezik majd az összes neurológiai, traumatológiai, sebészeti, belgyógyászati, illetve toxikológiai beteg, valamint mindenki, akit most még az egykori II-es kórházban működő SBO-ra szállítanak.
A súlyos balesetet szenvedett gyerekeket is itt fogadják majd először. Évente 90 ezer beteggel számolnak – hogy ehhez elég lesz-e a klinikák személyzete, vagy létszámot kell bővíteni, egyelőre nem lehet tudni.
Bár az SBO-nak lesz járóbeteg-részlege is, az osztályt így az új klinika aulája felől is meg lehet közelíteni, Pető Zoltán hangsúlyozta: csak sürgősségi ellátást végeznek majd. – Gyógyszerfelírással nem, csak akut panaszokkal foglalkozunk, hiszen a részleg éppen azért jött létre, hogy a sürgős eseteket lehessen itt a leghatékonyabban ellátni.
(Tímár Kriszta, Délmagyarország)
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: