Mammográfia vizsgálat leírása (+Bemutatóvideók)

A vizsgálatról általánosságban
A mammográfia speciális lágy rész diagnosztikai eljárás. A vizsgálat során a szórt sugárzás csökkentése, a képminőség javítása érdekében az emlőt komprimálva készítünk felvételeket az emlőről 25-30 kV energiájú röntgen sugár tartományban.
A natív vizsgálaton kívül két kontrasztanyagos eljárást is alkalmazhatunk: a tejjárat feltöltését (a duktográfiát) és a levegővel feltöltött ciszta leképezését (a pneumocisztográfiát). A panasszal vagy tünetekkel érkező páciensek esetében a mammográfia a klinikai (diagnosztikus) vizsgálat fő pillére, de önmagában mint szűrőmódszer is széles körben elterjedt.
Magyarországon 2002 óta nemzeti szűrőprogram működik A mammográfia szenzitivitása 75-80%, míg specificitása kb. 95%. A fiatal, és a 40-45 év alatti korosztály emlővizsgálat (akár fizikális, akár képalkotó) lehetőség szerint a menstruáció utáni héten javasolt végezni, mert ilyenkor az emlő könnyebben komprimálható (kevésbé fájdalmas) és a vizsgálat jobban áttekinthető.
Fontos tudni, hogy fiatal korban, amikor az emlőt felépítő szövetek közül a mirigy és kötőszövet még sokkal nagyobb arányban fordul elő, mint a zsírszövet, a mammográfia teljesítőképessége jóval gyengébb, mint 40 év fölötti korosztályban.
Az is tény, hogy a fiatal emlő mirigyállományának sugárérzékenysége jelentős, ezért 40 éves kor alatt csak válogatott esetekben készül mammográfia.Terhelő családi adatok esetén mindig egyedi elbírálást igényel, hogy mi a követendő vizsgálati taktika és ebben döntő fontosságú, hogy milyen életkorban bukkant fel a daganat a családban. A mammográfiát végző radiológussal történt konzultáció esetén ilyenkor MR mammográfia végzése jöhet szóba.
A Vizsgálat:
A mellek önvizsgálata:
TOVÁBBI MAMMOGRÁFIÁS INFORMÁCIÓK
VIZSGÁLAT LEHETŐSÉGEI, INDIKÁCIÓK
A panaszokkal érkező páciensek vizsgálata során a jó és rosszindulatú folyamatok elkülönítése a jellegzetes röntgentünetek alapján, és a kiegészítő módszerekkel együtt – ez biztosítja a pontos diagnózis felállítását.
Panaszmentes nőknél tudományosan bizonyított, hogy a mammográfia alkalmas az emlő daganatok korai felfedezésére, azaz a szűrésre.
A világszerte bevezetett nemzeti szűrőprogramok eredményeként az emlőrák okozta halálozás 25-45 % – al csökkent.
BETEGTÁJÉKOZTATÁS
Célszerű a mammográfiás vizsgálatot a menstruációt követő héten végezni azért, mert ilyenkor a vizsgálathoz szükséges emlőkompresszió kevésbé fájdalmas, és a felvétel jobban jobban áttekinthető. A vizsgálat semmilyen előkészítést nem igényel, csupán a vizsgálat előtt a bőrre került kozmetikumokat, krémeket le kell törölni.
Minden fenti esetben a megfelelően kitöltött beutaló és érvényes TAJ szám szükséges a vizsgálat elvégzéséhez.
VIZSGÁLATI HELYEK AZ EUROMEDIC DIAGNOSZTIKAI KÖZPOKBAN
Diagnosztikus állomás:
- Budapest- Péterfy
- Debrecen
Komplex mammográfiás központ (szűrés és diagnosztika):
- Győr
- Salgótarján
- Szeged
MAMMOGRÁFIA VIZSGÁLAT ELÉRHETŐSÉGE
Mammográfiai szűrés | Budapest-Péterfy, Budapest-Mammut II,Debrecen, Győr, Orosháza, Salgótarján, Szeged |
Mammográfiai kiegészítő felvételek felvételenként | |
Komplex emlővizsgálat (fizikális vizsgálat, mammográfia, emlő és nyirokrégiók UH vizsgálata) | Budapest-Péterfy, Budapest-Mammut II,Debrecen, Salgótarján, Szeged |
Mammográfiai kontrasztanyagos vizsgálat | Budapest-Péterfy, Debrecen,Győr, Salgótarján, Szeged |
Mintavétel emlőből (szövettan, citológia) | Budapest-Péterfy, Budapest-Mammut II,Debrecen, Győr, Salgótarján, Szeged |
Dróthurok lokalizálás | Budapest-Péterfy, Debrecen, Győr,Salgótarján, Szeged |
A Magyarországon társadalom biztosítással rendelkező, járulékukat folyamatosan fizető, vagy egyéb jogon érvényes jogviszonnyal rendelkező személyek számára atársadalom biztosítás (TB) terhére végezzük a képalkotó diagnosztikai vizsgálatokat. A betegek többsége ambuláns ellátásban, azaz járó-betegként veszi igénybe szolgáltatásainkat. A járóbeteg vizsgálatokat a TB évek óta csak egy bizonyos vizsgálati mennyiség erejéig finanszírozza, vagyis az igényekhez képest egy attól lényegesen kevesebb volument határoz meg korlátként. Tekintettel arra, hogy ezen volumen felett készülő vizsgálatokat a TB nem finanszírozza, az egészségügyi intézmények, szolgáltatók, így mi is előjegyzésbe vesszük a vizsgálati kéréseket. A havonta rendelkezésünkre álló finanszírozott vizsgálatszámot az előjegyzést követve végezzük el. Mivel azonban az igény a képalkotó diagnosztikai vizsgálatokra lényegesen magasabb, mint amit a volumen-korlát megenged, ezért sajnos bizonyos vizsgálatokra több hetet, sőt, több hónapot is kell várni. Természetesen nem vonatkozik a várakozási idő a sürgősségi vizsgálatokra. Egy sürgősségi vizsgálat kérése a beutaló orvos feladata, a beteg állapotának mérlegelése után, illetve a törvényben meghatározott ún. „sürgős szükség” klinikai állapotokban. Afekvőbeteg vizsgálatok valamely egészségügyi intézményben bent fekvő beteg számára kért képalkotó diagnosztikai vizsgálatok. Ezekre vonatkozóan elméletileg nincs mennyiségi korlát. Ha a fekvő beteg kezelőorvosa úgy ítéli meg, hogy a beteg számára valamilyen képalkotó diagnosztikai vizsgálat szükséges, azt minden esetben még a kérés napján elvégezzük. Minden fenti esetben a megfelelően kitöltött beutaló és érvényes TAJ szám szükséges a vizsgálat elvégzéséhez. A beutaló tartalmi követelményeit az alábbi linkre kattintva tekintheti meg:A beutaló tartalmi követelményeiA társadalom-biztosítási jogviszony érvényességét minden beteg esetén ellenőriznünk kell.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: