Hírek és Érdekességek az egészségügyből

Röntgen vizsgálat

Röntgen vizsgálat

A vizsgálatról általánosságban

RÖNTGEN VIZSGÁLAT LEÍRÁSA

A röntgensugár előállítására különleges vákuumcső szolgál, melyben egy izzószálból kilépő elektronokat a cső katódja és anódja között létrehozott nagy, többnyire 20 000-150 000 V gyorsító feszültség hatalmas sebességgel röpíti az anódra. A felgyorsult elektronok beütközése során felszabaduló energia egy része elektromágneses hullám (fékezési sugárzás, azaz röntgenfotonok) formájában lép ki a röntgencsőből. A keletkezett röntgensugár energiáját, az ún. keménységet, a gyorsító feszültség kV-ban megadott értékével jellemezzük.
A betegbe bocsájtott sugárnyalábban lévő röntgenfotonok egy része a testet alkotó atomokkal kölcsönhatásba kerülve elnyelődik. Az elnyelődés mértéke függ az adott anyag rendszámától, a röntgensugár hullámhosszától, a besugárzott anyag sűrűségétől és rétegvastagságától. A röntgendiagnosztikában a képalkotás nem más, mint sugárgyengülésből adódó árnyékkép létrehozása. A képet a vizsgált testen átjutott és az elnyelődés által módosult sugárnyaláb alakítja ki. Az így létrejött röntgenkép láthatatlan, csakis valamilyen megjelenítési eljárás után érzékelhető.
A röntgen vizsgálat során készíthetünk „statikus” felvételt, de végezhetünk átvilágítást is, mely során folyamatos röntgensugár kibocsájtása mellett folyamatos képet kapunk a vizsgált szervről (például légzés során figyeljük a tüdőben feltételezett elváltozás mozgását a tüdő mozgásához képest).
Ennek megfelelően a sugárgyengülést érzékelő detektor az alábbiak valamelyike lehet:

FLUORESZKÁLÓ ERNYŐ:

az átvilágító készülék ernyőjének képe sötét helyiségben közvetlenül szemlélhető analóg képet ad. Ma már ez kombinálódik egy sugártakarékos képerősítő rendszerrel. A mozgásjelenségek jól láthatók, a térbeliség azonban csak a beteg forgatásával érzékelhető.

FÉNYÉRZÉKENY LEMEZ, RÖNTGENFILM:

a detektálás során ún. “latens kép” jön létre, ezt előhívással konvertáljuk. A röntgenfilmen analóg képet kapunk, míg a foszfor lemez kiolvasása után egy analóg-digitális konverter a képet digitálissá alakítja, így azt alkalmassá teszi utólagos képfeldolgozásra, posztprocesszálásra. A térélményt ebben az esetben két, vagy többirányú felvétellel pótoljuk.

DIGITÁLIS DETEKTOROK:

ma már a hagyományos röntgendiagnosztikában is alkalmazásra kerülnek. Ebben az esetben direkt digitális kép keletkezik, mely posztprocesszingre alkalmas.
A digitalis megoldásokkal lehetségessé vált a felvételek számítógépes korrekciója, melynek következtében szükségtelenné vált a felvételek ismétlése és így csökkent a betegek sugárterhelése. A képtárolás digitális formában nagy teljesítményű számítógép hálózaton történik, természetesen megfelelő adatvédelem mellett. Lehetőség nyílik a rendszerbe bekapcsolódott intézmények között a képtovábbításra, illetve ha a beteg, vagy kezelőorvosa kéri, a felvételek CD-re történő kiírására.
A hagyományos röntgendiagnosztika előnye, hogy könnyen elérhető, gyors vizsgálómódszer. Egyszerre nagy területek tekinthetők át vele. A jól vizsgálható szervek esetén nagy a diagnosztikus hozadéka. Hátránya a szummáció (összevetülés), nagyítás, torzítás és felejtés.
Tekintve, hogy a röntgensugár ionizáló elektromágneses sugárzás, mely kölcsönhatásba lép az emberi szervezettel, és ott akár nem kívánt hatásokat is létrehozhat, fontos, hogy mindig csak indokolt esetben vegyük igénybe.

VIZSGÁLAT TÍPUSOK

SÜRGŐSSÉGI ORVOSLÁS (belgyógyászat, baleseti sebészet, sebészet, neurológia, idegsebészet, intenzív terápia, aneszteziológia): mellkasi, hasi diagnosztika, csont-ízületi diagnosztika
TRAUMATOLÓGIA: csont-ízületi diagnosztika
ORTOPÉDIA: csont-ízületi diagnosztika
REUMATOLÓGIA: csont-ízületi diagnosztika
FOG-ÉS SZÁJSEBÉSZET: csont diagnosztika (arckoponya csontjai, fogfelvételek)
FÜL-ORR-GÉGÉSZET: csont diagnosztika (orrmelléküreg felvétel, fülészeti röntgenfelvételek)
IDEGSEBÉSZET: csont diagnosztika (gerinc, koponya felvételek)
NEUROLÓGIA: csont diagnosztika (gerinc, koponya felvételek)
PULMONOLÓGIA: mellkasi diagnosztika
SEBÉSZET: mellkasi és hasi diagnosztikai
GYERMEKGYÓGYÁSZAT: mellkasi, hasi, csont-ízületi diagnosztika

TOVÁBBI RÖNTGEN INFORMÁCIÓK


VIZSGÁLAT LEHETŐSÉGEI, INDIKÁCIÓK

Jól ábrázolódnak a csontos struktúrák, valamint az ízületek és azok pathológiai elváltozásai.
Jól ábrázolódnak a levegő tartalmú szervek (tüdő, orrmelléküregek, mastoideális sejtrendszer, gyomor-béltraktus) és azok kóros eltérései.
Láthatók a kóros folyadékgyülemek az egyébként légtartó szervekben.
Láthatók a kóros levegőgyülemek.
Kimutathatók a meszesedést tartalmazó pathológiás elváltozások.
Ábrázolhatók a sugárfogó idegentestek (fém, ólomüveg, egyéb üveg, mésztartalmú anyagok).
Átvilágítás során lehetőség nyílik az egyes elváltozások pontos lokalizációjára.

BETEGTÁJÉKOZTATÁS

Kérjük, hogy a beutaló orvos tájékoztassa betegét arról, hogy:
A röntgen vizsgálat ionizáló röntgensugár alkalmazásával történik, mely káros hatást gyakorolhat az emberi szervezetre, az élet során kapott sugárdózis összegződik, soha nem ürül ki. Ugyanakkor a röntgen vizsgálattól várt diagnosztikus információ jó indikáció esetén bizton felülmúlja a röntgen sugár alkalmazásával járó kockázatot.
Beteg megnyugtatására mondja el, hogy:
  • annak érdekében, hogy a beteget ne tegyük ki felesleges röntgensugárnak, cégünk korszerű röntgenberendezésekkel dolgozik, munkatársaink magas szakmai felkészültséggel bírnak és messzemenően eleget tesznek a sugárvédelmi előírásoknak (a beteg érdekében a nem vizsgálandó testrészt ólomköténnyel, takarással védik)
  • a vizsgálatot gravidáknál csak igen indokolt esetben, többszöri felvilágosítás után, szigorú sugárvédelem mellett végezzük el
  • a vizsgálati idő rövid, a vizsgálat fájdalommentes
Hívja fel a beteg figyelmét arra, hogy:
  • az értékelés azonnali, az eredményt a betegnek a vizsgálatot követő egy órán belül átadjuk.
  • előfordulhat, hogy a vizsgálatot értékelő orvos további vizsgálatok elvégzését javasolja a biztos diagnózis érdekében ( UH, CT, MR, izotóp vizsgálat)
  • a vizsgálat előtt nyugodtan ehet és ihat, szokásos gyógyszereit feltétlenül vegye be
  • a vizsgálatra feltétlenül hozza magával a beutaló orvos által kiállított röntgenkérőlapot, mert ennek hiányában a vizsgálatot elvégezni nem tudjuk.
Minden fenti esetben a megfelelően kitöltött beutaló és érvényes TAJ szám szükséges a vizsgálat elvégzéséhez.

VIZSGÁLATI HELYEK AZ EUROMEDIC DIAGNOSZTIKAI KÖZPONTOKBAN

  • Budapest-Péterfy
  • Debrecen
  • Salgótarján
  • Szeged
Mindegyik egységünkben modern, többnyire foszforlemezes, illetve direkt digitális eljárást használunk.
Előnye, hogy a digitális módszerből adódóan lehetőség van az utólagos képminőség javítására, így betegeinket megkíméljük a felvétel ismétlésével járó felesleges sugárterheléstől
Az elkészült képeket betegeink részére CD lemezen igény szerint rendelkezésre bocsájtjuk, mely CD lemez a képek mellett képnézegető programot is tartalmaz, így a legtöbb számítógépen megjeleníthetőek felvételeink. Ennél fogva betegeinknek lehetőségük van felvételeiket bárhova, bármely orvosi vizitre, konzíliumra magukkal vinni.
A digitális radiológia bevezetésével, a cégünk közreműködésével, a fent nevezett városokban a társklinikákon, intézetekben is kiépítésre került az a számítógépes rendszer, mely lehetővé tette, hogy minden – a röntgenrészlegen elkészült – felvétel láthatóvá váljon minden munkaállomáson. Így a szakrendelőkben, fekvőbeteg osztályokon, műtőkben. Ezért betegeink ellátása felgyorsulhatott, felvételeik a számítógépes tárolási lehetőségből adódóan biztosan megőrződnek.

NATÍV RÖNTGEN VIZSGÁLATOK ELÉRHETŐSÉGE AZ EUROMEDIC DIAGNOSZTIKAI KÖZPONTOKBAN

Röntgen felvételek testtájanként és irányonként Budapest-PéterfyBudapest-Mammut II,DebrecenSalgótarjánSzeged
Röntgen átvilágítás testtájanként Budapest-PéterfyDebrecen,  Salgótarján,Szeged
A Magyarországon társadalom biztosítással rendelkező, járulékukat folyamatosan fizető, vagy egyéb jogon érvényes jogviszonnyal rendelkező személyek számára atársadalom biztosítás (TB) terhére végezzük a képalkotó diagnosztikai vizsgálatokat. A betegek többsége ambuláns ellátásban, azaz járó-betegként veszi igénybe szolgáltatásainkat. A járóbeteg vizsgálatokat a TB évek óta csak egy bizonyos vizsgálati mennyiség erejéig finanszírozza, vagyis az igényekhez képest egy attól lényegesen kevesebb volument határoz meg korlátként. Tekintettel arra, hogy ezen volumen felett készülő vizsgálatokat a TB nem finanszírozza, az egészségügyi intézmények, szolgáltatók, így mi is előjegyzésbe vesszük a vizsgálati kéréseket. A havonta rendelkezésünkre álló finanszírozott vizsgálatszámot az előjegyzést követve végezzük el. Mivel azonban az igény a képalkotó diagnosztikai vizsgálatokra lényegesen magasabb, mint amit a volumen-korlát megenged, ezért sajnos bizonyos vizsgálatokra több hetet, sőt, több hónapot is kell várni. Természetesen nem vonatkozik a várakozási idő a sürgősségi vizsgálatokra. Egy sürgősségi vizsgálat kérése a beutaló orvos feladata, a beteg állapotának mérlegelése után, illetve a törvényben meghatározott ún. „sürgős szükség” klinikai állapotokban. Afekvőbeteg vizsgálatok valamely egészségügyi intézményben bent fekvő beteg számára kért képalkotó diagnosztikai vizsgálatok. Ezekre vonatkozóan elméletileg nincs mennyiségi korlát. Ha a fekvő beteg kezelőorvosa úgy ítéli meg, hogy a beteg számára valamilyen képalkotó diagnosztikai vizsgálat szükséges, azt minden esetben még a kérés napján elvégezzük. Minden fenti esetben a megfelelően kitöltött beutaló és érvényes TAJ szám szükséges a vizsgálat elvégzéséhez. A beutaló tartalmi követelményeit az alábbi linkre kattintva tekintheti meg:A beutaló tartalmi követelményeiA társadalom-biztosítási jogviszony érvényességét minden beteg esetén ellenőriznünk kell.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!