Intervenció

A vizsgálatról általánosságban
A VIZSGÁLAT LEÍRÁSA
Az intervenciós radiológiai beavatkozások olyan radiológiai eljárások, melyek során képalkotó (röntgen, UH, CT, DSA, MR) készülékek segítségével kimutatott kóros elváltozást tudjuk kezelni.
A beavatkozások csoportosításánál nem törekedtünk valamennyi intervenciós radiológiai beavatkozás ismertetésére. Természetesen a felsorolt beavatkozások mellett még számos beavatkozás típus létezik az intervenciós radiológia területén. A beavatkozások klinikai csoportosítása is jóval szélesebb körű az itt említetteknél, pl.: kardiológiai, neuroradiológiai, szemészeti stb.
INTERVENCIÓS VIZSGÁLAT TÍPUSOK
Sejt és szöveti mintavétel, érfestés, értágítás, érelzárás, gyógyszeres érelzárás, epeúti szűkület vagy elzáródás átjárhatóvá tétele, nem vaszkuláris daganatkezelések, folyadékleszívás.
DIAGNOSZTIKUS BEAVATKOZÁSOK
- vaszkuláris: angiográfia
- nem vaszkuláris:cytológiai mintavétel, szövettani mintavétel
TERÁPIÁS RADIOLÓGIAI INTERVENCIÓS BEAVATKOZÁSOK
- vaszkuláris: értágítások, stent beültetések, érelzárások
- nem vaszkuláris:
- gastroenterológiai: nyelőcső- bél tágítások, epeúti szűkületek tágítása
- urológiai: húgyutak szabaddá tétele
- egyéb: folyadékok, tályogok leszívása, drainálása, vertebroplaszika
- onkológiai: gyógyszeres érelzárás, percutan tumor ablació (alkohollal, hővel, gyógyszerrel, radiofrekvenciával)
TOVÁBBI INTERVENCIÓS INFORMÁCIÓK
VIZSGÁLAT LEHETŐSÉGEI, INDIKÁCIÓK
A beavatkozások műtétnek számító eljárások, melyeket a bőr megszúrásával, a bőrön keresztül végzünk. Segítségével elkerülhetők a sebészeti feltárások és az azzal járó megterhelés, altatás, kellemetlenségek.
BETEGTÁJÉKOZTATÁS
Betegségeiről, korábbi műtéteiről, milyen gyógyszereket szed, milyen gyógyszerekkel vagy egyéb anyagokkal szemben van túlérzékenysége.
A beteget a beavatkozás menetéről, szükséges előkészületekről és a vizsgálatot követő tennivalókról az intervenciós radiológus tájékoztatja.
Minden fenti esetben a megfelelően kitöltött beutaló és érvényes TAJ szám szükséges a vizsgálat elvégzéséhez.
A Magyarországon társadalom biztosítással rendelkező, járulékukat folyamatosan fizető, vagy egyéb jogon érvényes jogviszonnyal rendelkező személyek számára a társadalom biztosítás (TB) terhére végezzük a képalkotó diagnosztikai vizsgálatokat.
A betegek többsége ambuláns ellátásban, azaz járó-betegként veszi igénybe szolgáltatásainkat. A járóbeteg vizsgálatokat a TB évek óta csak egy bizonyos vizsgálati mennyiség erejéig finanszírozza, vagyis az igényekhez képest egy attól lényegesen kevesebb volument határoz meg korlátként.
Tekintettel arra, hogy ezen volumen felett készülő vizsgálatokat a TB nem finanszírozza, az egészségügyi intézmények, szolgáltatók, így mi is előjegyzésbe vesszük a vizsgálati kéréseket. A havonta rendelkezésünkre álló finanszírozott vizsgálatszámot az előjegyzést követve végezzük el. Mivel azonban az igény a képalkotó diagnosztikai vizsgálatokra lényegesen magasabb, mint amit a volumen-korlát megenged, ezért sajnos bizonyos vizsgálatokra több hetet, sőt, több hónapot is kell várni.
Természetesen nem vonatkozik a várakozási idő a sürgősségi vizsgálatokra. Egy sürgősségi vizsgálat kérése a beutaló orvos feladata, a beteg állapotának mérlegelése után, illetve a törvényben meghatározott ún. „sürgős szükség” klinikai állapotokban.
A fekvőbeteg vizsgálatok valamely egészségügyi intézményben bent fekvő beteg számára kért képalkotó diagnosztikai vizsgálatok. Ezekre vonatkozóan elméletileg nincs mennyiségi korlát. Ha a fekvő beteg kezelőorvosa úgy ítéli meg, hogy a beteg számára valamilyen képalkotó diagnosztikai vizsgálat szükséges, azt minden esetben még a kérés napján elvégezzük.
Minden fenti esetben a megfelelően kitöltött beutaló és érvényes TAJ szám szükséges a vizsgálat elvégzéséhez. A beutaló tartalmi követelményeit az alábbi linkre kattintva tekintheti meg:
A beutaló tartalmi követelményei
A társadalom-biztosítási jogviszony érvényességét minden beteg esetén ellenőriznünk kell.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: