Angiográfiás vizsgálat

A vizsgálatról általánosságban
A DIAGNOSZTIKUS ANGIOGRÁFIA LEÍRÁSA
A képalkotó vizsgálatok fejlődése lehetővé tette, hogy noninvazív módon tudjuk ábrázolni az ereket (color Doppler, CT-angiográfia, MR-angiográfia). Klasszikus értelemben azonban a katéter bevezetést és kontrasztanyag befecskendezést követően röntgensugár segítségével történő érábrázolást tekintjük angiográfiának. Az invazív angiográfia továbbra is a “gold standard”, napjainkban akkor kerül sor rá, ha valamelyik nem invazív vizsgálat már megtörtént, de a további kezelés céljából még megválaszolandó kérdések maradtak nyitva, illetve akkor, ha intervenciós beavatkozásra van szükség.
A legtöbb vizsgáló centrumban DSA berendezéssel történnek az angiográfiák, amelyek számítógép segítségével, kisebb sugárterheléssel és kevesebb kontrasztanyag felhasználásával jobb képminőséget, részletgazdagabb megjelenítést biztosítanak. Néhány centrumban rendelkezésre áll a jelenleg legkorszerűbb direkt digitális képalkotással működő, 3D képalkotásra alkalmas DSA készülék. Ennek legfontosabb előnyei:
- Jó képminőség, amelynek alapja egy a képerősítőt leváltó ún. digitális flat panel egység. Ez harmonikus, az emberi szem számára jobb érzékelést biztosító, torzító hatásokat kiküszöbölő képet ad.
- Különlegessége a rotáció. 270 fokban körbe tud fordulni a beteg körül, így lehetőség van háromdimenziós rekonstrukciós képek készítésére DSA módbon is. Ez a neurointervenciós beavatkozásokhoz (agyi aneurysma endovascularis ellátás) nélkülözhetetlen.
- CT minőségű rétegfelvételt is lehet készíteni, így pl. vérzéses szövődmény azonnal felfedezhető.
- A berendezés átvilágítás során nem folyamatos rtg. sugárzással dolgozik, hanem pulzálva, amely még elég gyakori ahhoz, hogy folyamatos képet lássunk, de lényegesen csökkenti a beteget és a vizsgáló személyzetet érő dózist.
A diagnosztikus katéteres angiográfiák száma egyébként évről-évre csökken az egyre szélesebben elterjedő, a véredényeket ábrázoló, noninvazív beavatkozások elterjedésével.
VIZSGÁLAT TÍPUSOK
ARTERIOGRÁFIÁK: pelveo-femoralis, aortaív, hasi áttekintő, felső végtagi selectív, hasi artériák selektív, carotis („4 ér angio”), cerebralis
PHLEBOGRÁFIÁK: alsó végtagi, felső végtagi, cavográfia
LYMPHOGRÁFIA
TOVÁBBI ANGIOGRÁFIÁS INFORMÁCIÓK
- A vizsgálatról általánosságban
- Vizsgálat lehetőségei, indikációk
- Betegtájékoztatás
- Vizsgálati helyek
ARTERIOGRÁFIA:
A 4F vagy 5F katétert általában Seldinger módszer szerint pungálva a megfelelő verőérbe juttatjuk, majd injektor segítségével vagy kézzel kontrasztanyagot adunk be. Ezzel a módszerrel kimutathatóak az elzáródások és szűkületek (atherosclerosis, embolia, fibromuscularis displasia stb.), aneurysmák (agyi és egyéb helyen lévő), különböző érfejlődési rendellenességek (pl. agyi AVM-ek), érsérülések, kóros érrajzolat. Az arteriográfiára szükség lehet a műtéti beavatkozás megtervezése céljából, illetve intervenciós beavatkozások előtt. Az arteriográfia lehet áttekintő, selectív, vagy superselectív. Nem első vizsgáló eljárásként végezzük invazív volta miatt. Color Doppler és CTA/MRA többnyire megelőzi.
PHLEBOGRÁFIA (VISSZEREK ÉRFESTÉSE):
ambulánsan is végezhető eljárás. Napjainkban ritkán végezzük, mivel a color Doppler vizsgálat választ ad a kérdések nagy részére.
LYMPHOGRÁFIA (NYIROKEREK ÉS NYIROKCSOMÓK FESTÉSE):
olajos, jódos kontrasztanyaggal végzett beavatkozás, amelynek jelentősége napjainkra kifejezetten csökkent a modern képalkotók (UH, CT, MR) elterjedésével. Kórházi körülmények között helyi érzéstelenítésben végezhető.
BETEGTÁJÉKOZTATÁS
Az angiográfiás beavatkozás fekvő helyzetben, steril körülmények között zajlik. A pulzus kitapintása az arra érzékenyeknél csiklandós érzést, másoknál kellemetlen, nyomó érzést vált ki.
A helyi érzéstelenítés beadása feszítő, csípő érzéssel jár. A bőrfertőtlenítő az arra érzékenyeknél bőrgyulladást okozhat.
Az ér megszúrása alkalmanként rövid ideig tartó fájdalommal járhat, a beteg helyben meleget érezhet. A katéter bevezetése kis feszítő érzéssel jár. A katéter mozgatását az érben a beteg nem érzi. A kontrasztanyag beadásakor az adott testtájéknak megfelelően lehet melegség érzet. Egyeseknél ez égető, mások kellemes melegnek mondják. A medence tájékon a meleg vizelési vagy székelési inger formájában jelentkezhet.
Az angiográfiás beavatkozás végeztével a katéter eltávolításra kerül. A szúrás helyét a vérzés megállásáig (10-15 perc) nyomni kell, majd nyomókötés felhelyezése történik, amelyet 6-24 órán keresztül ott kell tartani. A lágyékhajlati verőér szúrását követően legalább 24 órás ágynyugalom szükséges. A könyökhajlati verőér szúrását követően a könyököt nem szabad behajlítani, a kart terhelni (ne támaszkodjon, ne kapaszkodjon vele). 4F átmérőjű katéter alkalmazásával (megfelelő otthoni körülmények, gyors elérhetőség) 6 órás megfigyelés is elegendő lehet, így ambulánsan is elvégezhető az angiográfia.
Részletes tájékoztatást a beteg az angiográfiás laborban kap, itt kell aláírnia a beleegyező nyilatkozatot. Amennyiben a beteg kiskorú, a szülő, amennyiben nem kooperál, a közvetlen hozzátartozó, vagy a kérő orvos írja alá a beleegyező nyilatkozatot.
A vizsgálatok beutalóval szabályos OEP beutalási rend szerint érhetők el. Hazánkban nem biztosított beteg fizető ellátás keretében veheti igénybe.
ANGIOGRÁFIÁS VIZSGÁLATOK ESETLEGES SZÖVŐDMÉNYEI
Vérzéses szövődmény előfordulhat a szúrás helyén, értágulatok megrepedése esetén a tágulat helyén. Ezek az értágulatok spontán, önmaguktól is megrepedhetnek, ami akár egybe eshet az érfestés idejével. Ennek kezelése gyakran csak műtéttel oldható meg.
Bármely okból alakul át kórosan az érfal, ott a vérkeringés is kórosan megváltozik. Az említett tényezők elősegítik az erekben a vérrög képződését, ami rontja a keringést, és a panaszokat okozza. Minden idegen anyag, melyet az érrendszerbe juttatunk, tovább növeli a vérrögképződés lehetőségét. Természetesen a legjobb eszközök és a legkíméletesebb katéterezési technika is kiválthat ilyen szövődményt. Ez magából a betegség jellegéből adódik, és ha nem vállaljuk ennek kockázatát, az a végtag elvesztésébe vagy a szerv elhalásába is kerülhet. Megoldást ebben az esetben is sokszor csak a műtét jelenthet.
Azért, hogy az érfestéssel járó szövődmények előfordulásának lehetőségét a lehető legkisebbre csökkentsük, a szakmai szabályok betartása mellett az alábbiakat tesszük meg: az érfestést nagy gyakorlattal rendelkező szakorvosok és szakasszisztensek végzik, korszerű, műszakilag rendszeresen ellenőrzött berendezéseket használunk, csak nemzetközileg is elfogadott, kiváló minőségű eszközöket és kontrasztanyagokat használunk vizsgálatainkhoz.
A diagnosztikus angiográfiás vizsgálatok szakorvosi előjegyzésre történnek, amely lehet tervezett vagy sürgős.
Kérjük, küldjön betegével egy, az előírásoknak megfelelően szabályosan kitöltött beutalót; valamint tájékoztatást az előző vizsgálatok eredményéről (Pl. CT, MR, UH).
Szükséges laborvizsgálatok: vérkép, hemostasis és vesefunkció. Alacsony vvt, hgb és thr, magas (INR >1,5) relatív kontraindikációt jelenthet.
Gyógyszerek ellenőrzése: a biguanid származékot szedő cukorbetegek esetében ellenőrizni kell a kreatinin szintet. Ha ez jó, akkor elegendő a vizsgálat idején abbahagyni a gyógyszerszedést és utána 48 órára felfüggeszteni. Ha a vesefunkció károsodott, a beavatkozás előtt 48 órával abba kell hagyni a gyógyszer szedését és utána 48 óra szünetet kell tartani. A Syncumar felfüggesztése is szükséges.
Gyógyszerérzékenységről tájékozódni kell (érzéstelenítő, ill. jódos kontrasztanyag). A kontrasztanyag olyan jód tartalmú vegyület, amely az erek ábrázolására és az egyes szervek vérkeringésének vizsgálatára alkalmas. Túlérzékenység nem önmagára a jódra, hanem a jód és a vele összekapcsolt molekula együttesére, azaz magára a vegyületre van. A kontrasztanyag érzékenységnek négy súlyossági fokát különböztetjük meg: Az első három súlyossági fok fordul elő a leggyakrabban, ezek enyhe tüneteket okoznak, gyógyszerrel jól kezelhetők. Azonban rendkívül ritkán, de előfordulhat a légzés és keringés összeomlásával járó túlérzékenység is, amely extrém esetben végzetes is lehet. Ennek kezelésére intenzív osztályos ellátás szükséges, ez a háttér valamennyi központunkban biztosított.
Konzíliumok: bizonyos társbetegségek (szív-., tüdő-, cukorbetegség) esetén célszerű szakorvosi vizsgálat, annak eldöntése érdekében, hogy elvégezhető-e az érfestés.
Éhgyomor: a jódos kontrasztanyag adása ritkán hányingert, hányást okozhat, ami fekvő helyzetben fulladáshoz vezethet. Ezért 4 órával a vizsgálat előtt nem szabad enni. Vizsgálat előtti napon és utána bő folyadékfogyasztás javasolt.
Idegesség, félelem: amennyiben betege az érfestéstől a szokottnál jobban tart, a vizsgálat előtti éjszakára enyhe nyugtatót vagy altatót bevehet.
Minden fenti esetben a megfelelően kitöltött beutaló és érvényes TAJ szám szükséges a vizsgálat elvégzéséhez.
VIZSGÁLATI HELYEK
- Budapest-Péterfy
- Debrecen
- Salgótarján
- Szeged
ANGIOGRÁFIÁS VIZSGÁLAT ELÉRHETŐSÉGE
Diagnosztikus angiográfia vizsgálat | Budapest-Péterfy, Debrecen, Salgótarján,Szeged |
A Magyarországon társadalom biztosítással rendelkező, járulékukat folyamatosan fizető, vagy egyéb jogon érvényes jogviszonnyal rendelkező személyek számára atársadalom biztosítás (TB) terhére végezzük a képalkotó diagnosztikai vizsgálatokat. A betegek többsége ambuláns ellátásban, azaz járó-betegként veszi igénybe szolgáltatásainkat. A járóbeteg vizsgálatokat a TB évek óta csak egy bizonyos vizsgálati mennyiség erejéig finanszírozza, vagyis az igényekhez képest egy attól lényegesen kevesebb volument határoz meg korlátként. Tekintettel arra, hogy ezen volumen felett készülő vizsgálatokat a TB nem finanszírozza, az egészségügyi intézmények, szolgáltatók, így mi is előjegyzésbe vesszük a vizsgálati kéréseket. A havonta rendelkezésünkre álló finanszírozott vizsgálatszámot az előjegyzést követve végezzük el. Mivel azonban az igény a képalkotó diagnosztikai vizsgálatokra lényegesen magasabb, mint amit a volumen-korlát megenged, ezért sajnos bizonyos vizsgálatokra több hetet, sőt, több hónapot is kell várni. Természetesen nem vonatkozik a várakozási idő a sürgősségi vizsgálatokra. Egy sürgősségi vizsgálat kérése a beutaló orvos feladata, a beteg állapotának mérlegelése után, illetve a törvényben meghatározott ún. „sürgős szükség” klinikai állapotokban. Afekvőbeteg vizsgálatok valamely egészségügyi intézményben bent fekvő beteg számára kért képalkotó diagnosztikai vizsgálatok. Ezekre vonatkozóan elméletileg nincs mennyiségi korlát. Ha a fekvő beteg kezelőorvosa úgy ítéli meg, hogy a beteg számára valamilyen képalkotó diagnosztikai vizsgálat szükséges, azt minden esetben még a kérés napján elvégezzük. Minden fenti esetben a megfelelően kitöltött beutaló és érvényes TAJ szám szükséges a vizsgálat elvégzéséhez. A beutaló tartalmi követelményeit az alábbi linkre kattintva tekintheti meg:A beutaló tartalmi követelményeiA társadalom-biztosítási jogviszony érvényességét minden beteg esetén ellenőriznünk kell.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: