Hozzátéve: a kórházak eladósodása nemcsak a cégeket, hanem a betegeket is sújtja, a gyógyítást hátráltatja. A cégek egy részének arra sincs pénze, hogy feltöltse a készenléti raktárakat, emiatt egyre több műtétet és beavatkozást is el kell halasztani, és ezért is nőnek a várólisták.
Az érdekképviselet szerint az adósságok egy részét már októberben rendezni lehetne. A kórházak beszállítói, így az egyszer-használatos, valamint műtéti eszközöket, gépeket, berendezéseket és informatikai rendszereket szállító cégeket képviselő Orvostechnikai Szövetség a korábbi évekhez hasonlóan már az év elején jelezte az intézmények alulfinanszírozottsága miatt előre látható problémát. Tárgyaltak is az Egészségügyi Államtitkárság és az NGM Költségvetési Államtitkárságának vezetőivel, akiktől azt kérték, hogy az Egészségbiztosítási Alapban keletkező maradványnak legalább felét ne az év végén, hanem már lehetőleg október elsején kapják meg az intézmények.
Így lehetőségük lenne a beszállítók felé fennálló tartozások egy részének kifizetésére. Rásky László úgy tudja, a kormány a javaslattal szinkronban lévő megoldáson dolgozik, így reményeik szerint októberben pluszforráshoz juthatnak a kórházak, amiből legalább a számlák egy részét rendezhetik.
Az augusztus végéig felhalmozott, nagyjából 38 milliárd forint maradványból mintegy 23 milliárdot ugyan felhasználtak szeptember elején a béremelésére. Rásky László szerint a még meglévő 15 milliárd forintra viszont mindenképpen szüksége lenne a beszállítóknak, mégpedig minél rövidebb időn belül.
(H. É., Világgazdaság)