Hírek és Érdekességek az egészségügyből

Plusquamperfekt/Régmúlt

A német nyelvben megkülönböztetünk 3 múlt időt, ami azért is érdekes, mert a magyarban csak egy múlt idő van, ez az oka annak, hogy a német múlt időket ugyanúgy fordítjuk.
Imperfekt/Präteritum
Elbeszélő múlt
Perfekt
Befejezett jelen
Plusquamperfekt
Régmúlt
Plusquamperfekt – Régmúlt
A plusquamperfekt egy olyan múlt idő, amit előidejűség kifejezésére használnak. Ez annyit takar, hogy akkor használják, amikor az egyik múlt idejű cselekvést megelőzi egy másik múlt idejű cselekvés. Több múlt idő közül annál használjuk a Plusquamperfektet, amely a múltban előbb megtörtént cselekvés. Erre igazából a neve is utal, hiszen a Plusquamperfekt azt jelenti, hogy régmúlt (III-as múltnak is nevezik). A másik múlt idejű cselekvés pedigPräteritumba kerülAmire érdemes odafigyelni, hogy a Plusquamperfekt-et a Präteritum-mal együtt használják (a Präteritum múlt időt részletesen tárgyaltam az „Elbeszélő múlt/Imperfekt/Präteritum” résznél) és nem használják együtt Präsens-el.
A Plusquamperfektet szokták még használni olyankor is, ha valamilyen esemény már nagyon rég történt meg.
Plusquamperfekt képzése
A Plusquamperfekt képzéséhez az ige Partizip Perfekt/Partizip II alakját (részletesen tárgyalom a „Befejezett Jelen/Perfekt” résznél ezért most erre nem térnék ki) és a segédige (sein, vagy haben) Präteritum alakját (ezt szintén kifejtettem már bővebben az „Elbeszélő múlt/Imperfekt/Präteritum” résznél) használják. Azt, hogy mikor használom a segédigéhez a sein, vagy a haben segédigét nézzék meg a kedves olvasók az „Befejezett Jelen/Perfekt” fejezetnél, ott részletes magyarázatot kapnak.
haben, vagy a sein Präteritum alakja + főige Partizip Perfekt alakja, azaz:
I. A haben, vagy a sein Präteritum alakja
haben Präteritum alakja: hatte
sein Präteritum alakja: war
Részletesen:
ich
hatte
du
hattest
er/sie/es
hatte
wir
hatten
ihr
hattet
sie/Sie
hatten
ich
war
du
warst
er/sie/es
war
wir
waren
ihr
wart
sie/Sie
waren
A táblázatból kitűnik, hogy egyes szám első és harmadik személyben nem rakunk a segédigénkhez ragot. Ezt úgy lehet megjegyezni, hogy a Präteritum esetén is így van és a segédigénket Präteritum alakban használjuk és aszerint ragozzuk. Azt, hogy mikor melyiket használjuk részletesen elmagyaráztam a Tartalomjegyzék „Befejezett Jelen/Perfekt” szakaszánál.
II. A főige Partizip Perfekt alakja
Például: lesen – olvas
Perfekthat gelesen – olvasott
Ebből a Partizip Perfektgelesen
laufen – fut, szalad
Perfektist gelaufen – futott
Ebből a Partizip Perfektgelaufen
/Ne feledjük, hogy a bleiben és a werden (sőt maga a sein is) kivételnek számítanak ezért ezek is a sein segédigével képzik a Perfektjüket (Perfekt fejezetnél részletesen)./
Plusquamperfekt képzése I. + II. segédségével
haben, vagy a sein Präteritum alakja (I.) + főige Partizip Perfekt alakja(II.)
Ne feledjük, hogy annál a múlt időnél használunk Plusquamperfektet, amely a múltban előbb megtörtént cselekvés. Ezért is az a neve, hogy „Régmúlt”.
Példák:
lesen – olvas
Perfekthat gelesen – olvasott
Ebből a Partizip Perfektgelesen
Plusquamperfekthatte gelesen – olvasott
A Plusquamperfekt részletesen:
                                                                                                                               
ich
hatte
gelesen
du
hattest
gelesen
er/sie/es
hatte
gelesen
wir
hatten
gelesen
ihr
hattet
gelesen
sie/Sie
hatten
gelesen
A táblázatból kitűnik, hogy a haben Präteritum alakját használjuk és E/1, valamin E/3 személyben nem kap ragot és a lesen főigének a Partizip Perfekt alakját használjuk, amit nem ragozunk, hiszen a haben-t már ragoztuk Präteritumban.
Másik példa:
laufen – fut, szalad
Perfektist gelaufen –futott
Ebből a Partizip Perfektgelaufen
Plusquamperfektwar gelaufen – futott
A Plusquamperfekt részletesen:
ich
war
gelaufen
du
warst
gelaufen
er/sie/es
war
gelaufen
wir
waren
gelaufen
ihr
wart
gelaufen
sie/Sie
waren
gelaufen
A táblázatből kitűnik, hogy a sein Präteritum alakját használjuk és E/1, valamin E/3 személyben nem kap ragot és a laufen főigének a Partizip Perfekt alakját használjuk, amit nem ragozunk, hiszen a sein-t már ragoztuk Präteritumban.
Példamondatok a Plusquamperfekt megértéséhez
Mint ahogy azt már az elején is említettem, a Plusquamperfektet annál a múlt idejű cselekvésnél használjuk, amelyik a múltban előbb megtörtént esemény. A másik múlt idejű cselekvés pedig Präteritumba kerül. (Viszont arra nagyon oda kell figyelni, hogy ha előidejűség esetén az egyik cselekvés jelen időben történik, a másik pedig múlt időben történt, akkor az előbbit jelen időben, viszont az utóbbit azt nem Präteritumba, hanem Perfektbe kell rakni.)
Vannak bizonyos kötőszavak, melyeket érdemes megjegyezni:
nachdem – miután
bevor – mielőtt
sobald – ahogy
vorher – előbb, előzőleg
Nachdem ich den Film gesehen hatte ich meine Schokolade.
Miután megnéztem a filmet, megettem a csokimat.
Tehát a sehen Plusquamperfekt alakját használtam (hatte gesehen), mert előbb megnéztem a filmet és csak utána ettem csokit. Az essen igét Präteritumban használtam (aß), hiszen a múltban utólag történt.
Er schrieb seine Hausaufgabe. Vorher war er ins Kino gegangen.
Megírta a házi feladatot. Előtte moziba ment.
Tehát a schreiben Präteritum alakját használtam (schrieb), mert először moziba ment és csak utána írta meg a háziját és éppen emiatt a gehen igének a Plusquamperfekt alakját használtam (war gegangen). Figyeljen oda a kedves olvasó, hogy a Präteritum alakban az ige egyes szám első és egyes szám harmadik személyben nem kap ragot, ezért lesz „er schrieb” (és nem er schriebst!!! Ezt részletesen olvashatja a kedves olvasó a Präteritum fejezetben). Úgyszintén a Plusquamperfektbe használt war segédige is egyes szám első és harmadik személyben is rag nélküli marad (ez a haben segédigére is ugyanúgy vonatkozik, mint ahogy azt fentebb már említettem) és azért az „ist” Präteritum alakját (war) használtam a Plusquamperfekt-be, mert a gehen (megy) egy mozgást kifejező ige és a sein segédigével képzi a Perfekt alakját (de ezt részletesen magyarázom a Perfekt fejezetnél).
A Plusquamperfektet szokták még használni olyankor is, ha valamilyen esemény már nagyon rég történt meg.
Vor vielen Jahren hatte ich ein sehr interessantes Buch gelesen.
Sok évvel ezelőtt olvastam egy nagyon érdekes könyvet.
(Azt, hogy miért van az „interessant”/érdekes melléknév végén „-es”, majd a „Melléknév ragozás” fejezetnél értheti meg a kedves olvasó.)

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!